Prezident g‘alla bozorini liberallashtirish chora-tadbirlarini tasdiqladi.
Bug‘doyni markazlashgan holda xarid qilish cheklanadi. Jarayon onlayn platforma orqali nazorat qilinadi.
Foto: RBC
Shavkat Mirziyoyev bug‘doy yetishtirish va don xarid qilish sohasida bozor tamoyillarini joriy etishga qaratilgan chora-tadbirlarni tasdiqladi. Qaror O‘zA tomonidan e’lon qilindi.
Hujjat davlat tomonidan zarur miqdordan ortiq miqdorda don sotib olishni bekor qilish bo‘yicha avval e’lon qilingan siyosatni birlashtiradi. Bu sohaning investitsion jozibadorligini oshirishi kutilmoqda.
2022-yilda “O‘zdonmahsulot” sho‘ba korxonalari davlat zaxirasiga 2,05 million tonna bug‘doy – 1,78 million tonna tovar bug‘doy va urug‘lik fondiga 266,5 ming tonna bug‘doy sotib oladi.
Bundan tashqari, korxonalar fondning tijorat vakillari sifatida ishlab chiqaruvchilardan 500 ming tonna donni vaqtincha saqlash uchun qabul qiladi. Iyul-avgust oylarida ular birja auktsionlarida qayta sotiladi.
Vaqtinchalik saqlash uchun qabul qilingan bug‘doyni sotish Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan jadvallar asosida amalga oshiriladi. Quyidagi xaridorlar donni cheklovlarsiz sotib olishlari mumkin:
3 va undan yuqori navli bug‘doy - birja orqali sotib olingan hajmning kamida 75 foizini birja orqali sotish majburiyatini olgan un ishlab chiqaruvchilar;
4 va 5-sinf bug'doylari - har qanday tadbirkorlik sub'ektlari.
Markazlashtirilgan xaridlar 2,5 million tonna yoki gektariga 2,5 tonna g‘allaga ta’sir qiladi – bu kabi raqamlar avvalroq prezident tomonidan berilgan edi. Bu rejalashtirilgan 7,68 million tonna hosilning uchdan bir qismini tashkil etadi. Buning uchun Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan qaytariluvchi kreditlar shaklida 800 milliard so‘m ajratiladi.
Dastlabki bosqichda davlat zaxirasiga sotib olingan g‘alla uchun yetkazib beruvchilarga Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan narx bo‘yicha – bir tonna uchun 3 million so‘m miqdorida haq to‘lanadi. Kelajakda ular o'rtacha birja bahosiga ko'ra qayta hisoblab chiqiladi.
Qishloq xoʻjaligi vazirligi va “Oʻzdonmahsulot” kompaniyasiga 3 oy muddatda gʻallani onlayn xarid qilish uchun d-xarid.uz tizimini ishga tushirish topshirildi. Platforma donni qabul qilish va berish ustidan nazoratni, shuningdek, uni toʻlashning shaffofligini taʼminlash uchun moʻljallangan.